[ prev ][ next ]

Udaljeno podesavanje elektrostimulatora srca putem Interneta

Pogledajte takoder:

CN: Prezentacija CARNetovog projekta "Telemedicina u elektrostimulaciji srca" (01.07.1998)

CN: Predavanje i videokonferencija "Telemedicina" (28.04.1999)

CN fotoalbum

[ CN home ][ Search ] english language

Dana 15. lipnja 1999. godine, CARNet je organizirao prezentaciju rezultata pilot-projeka "Telemedicina u elektrostimulaciji srca" (TelESS). Tom je prigodom nacinjeno i prvo u svijetu udaljeno podesavanje elektrostimulatora srca na pacijentu putem Interneta.

Prezentacija CARNetovog projekta TelESS, u sklopu koje je prikazano i udaljeno podesavanje elektrostimulatora srca na pacijentu putem Interneta, odrzana je na Fakultetu elektrotehnike i racunarstva. Bolesnik kojem je podesen elektrostimulator srca nalazio se na Medicinskom fakultetu u Zagrebu. Prisutni uzvanici su sve postupke mogli pratiti putem sustava videokonferencija.

Prikazano podesavanje elektrostimulatora na pacijentu putem Interneta bilo je prvi takav medicinski zahvat u svijetu. Zahvat je proveden na sedamdesetjednogodisnjem pacijentu. Pacijent je dao pismeni pristanak za izvodenje zahvata, a dobiveno je i odobrenje Etickog povjerenstva Medicinskog fakulteta Sveucilista u Zagrebu.

Zoran Vlah, voditelj CARNetovog odsjeka pilot-projekata:

Primjena informacijskih tehnologija u medicini je svjetski trend, ali i podrucje intenzivnog istrazivanja. CARNet je do sada pokrenuo vise projekata vezanih uz medicinu.

Uspjesno zavrsen pilot projekt "Telemedicina u elektrostimulaciji srca" zapocet je u srpnju 1996. godine kao rezultat nastojanja da se aktivno prate i koriste saznanja o novoj mreznoj tehnologiji u medicini. Cilj projekta bio je istraziti mogucnosti primjene Interneta u daljinskom podesavanju elektrostimulatora srca.


Izvodenje telemedicinskog podesavanja elektrostimulatora srca svojim komentarima i objasnjenjima popratili su prof. dr. Vladimir Goldner, posebni savjetnik na projektu i Bozidar Ferek-Petric, zamjenik voditelja projekta. Na Medicinskom se fakultetu uz pacijenta nalazila lijecnicka ekipa s KBC Rebro, predvodena dr. Davorom Kosijem. Na kraju uspjesno obavljenog telemedicinskog zahvata okupljenima se obratio prof. dr. Ivo Cikes, procelnik Klinke za bolesti srca i krvnih zila i voditelj projekta.

Uvodenje ovakve prakse u podrucje medicine znaci niz prednosti za bolesnike s ugradjenim elektrostimulatorom. Uporabom Interneta putem kojeg je osiguran brzi prijenos podataka prema bolesniku i od bolesnika koji je dislociran od centra za elektrostimulaciju, pacijentima se omogucava da bez dodatnih napora i troskova obave kontrolu u lokalnoj ambulanti primarne zastite. Primjenom ove tehnologije pacijenti vise nece morati putovati do udaljenih centara za elektrostimulaciju radi podesavanja elektrostimulatora srca - zahvata koji traje svega nekoliko minuta.

Projekt "Telemedicina u elektrostimulaciji srca" (TelESS), ciji je rezultat prvo udaljeno podesavanje elektrostimulatora srca putem Interneta, zajednicki je projekt CARNeta i Medicinskog fakulteta, a pokrenut je u srpnju 1996. godine. Prije godinu dana takoder je bila odrzana prezentacija rezultata ovog projekta (CN, 01.07.1998) na kojoj je bilo prikazano udaljeno podesavanje elektrostimulatora srca koji nije bio ugraden u pacijenta. Tom su prigodom CARNet novosti objavile razgovor sa zamjenikom voditelja projekta gospodinom Bozidarom Ferek-Petricem.

Vise informacija o ovom dogadaju i projektu TelESS mozete naci na CARNetovim Web stranicama na adresi http://www.carnet.hr/projects/telessjw/indextm2.htm.